Salibandy

Noh ei ollut säbälle omaa yleistä ketjua niin avataan.

Suomi ja Ruotsi kohtaavat puolentoista tunnin päästä nuorten MM-finaalissa. Suomi voitti lohkovaiheessa Ruotsin historiallisesti 14-7.
Peliä pääsee katsomaan IFF:n YouTube kanavalta: https://youtu.be/Sjk0vIY7GRs

Peli alkoi hetki sitten. Muutama Classic pelaajakin mukana.

1 Erä
Suomi 1-0 Eetu Sorvali (Joonatan Kovanen)
Suomi 2-0 Justus Kainulainen (Joona Rantala)
Suomi 3-0 Eero Jalo (Justus Kainulainen)

3-0 12 teki elikkäs Eero Jalo.

1 tykkäys

Erätauoilla voikin käydä lueskelemassa ensi kauden kuvioita

2 Erä
Suomi 4-0 Justus Kainulainen (Heikki Iiskola)
Ruotsi 4-1 Kasper Broby (Oskar Malmgren)
Suomi 5-1 Heikki Iiskola (Antti Suomela)
Ruotsi 5-2 Adam Dahlqvist (Otto Weidman)
Ruotsi 5-3 Michael Jansson (Hannes Karlsson)

3 Erä
Suomi 6-3 Justus Kainulainen (Antti Suomela)
Ruotsi 6-4 Kasper Broby (Hannes Karlsson)
Suomi 7-4 Justus Kainulainen

Ja sieltä maailmanmestaruus!! Tuplamestaruus kaupan päälle!

:kannu::trophy::kannu: :trophy: :kannu::trophy::kannu: :trophy:

2015 U19 POJAT KULTAA.
2016 MIEHET KULTAA.
2017 U19 POJAT KULTAA.

12 tykkäystä

1 Erä
Suomi 1-0 Eetu Sorvali (Joonatan Kovanen)
Suomi 2-0 Justus Kainulainen (Joona Rantala)
Suomi 3-0 Eero Jalo (Justus Kainulainen)
2 Erä
Suomi 4-0 Justus Kainulainen (Heikki Iiskola)
Ruotsi 4-1 Kasper Broby (Oskar Malmgren)
Suomi 5-1 Heikki Iiskola (Antti Suomela)
Ruotsi 5-2 Adam Dahlqvist (Otto Weidman)
Ruotsi 5-3 Michael Jansson (Hannes Karlsson)
3 Erä
Suomi 6-3 Justus Kainulainen (Antti Suomela)
Ruotsi 6-4 Kasper Broby (Hannes Karlsson)
Suomi 7-4 Justus Kainulainen

Mestaruuden arkkitehti Kainulainen 4+1, joka voittaa pistepörssinkin tehoin 11+5.

2 tykkäystä

Salibandyliiga 2017-18

TPS, Turku

Maalivahdit:

Pyry Luukkonen (25o 76.08%)
Santtu Ylänen (1o 61.54%)

Kenttäpelaajat:

Tatu Kanervisto (17o 6+9= 15, TPS A)
Olli-Akseli Laine (25o 8+9= 17)
Mikko Stenfors (24o 4+10= 14)
Lauri Stenfors (23o 3+7= 10)
Toni Salminen (20o 11+12= 23, TPS A)
Eero Säylä (Loukaantunut)
Atte Lahti (20o 7+8= 15, TPS A)
Oliver Järvinen (Valokuvaaja)
Janne Nurminen (24o 10+7= 17)
Eero Jalo (25o 10+15= 25)
Olli Kinnunen (24o 11+9= 20, OLS)
Juho Sorri (24o 19+7= 26, OLS)
Jussi Töyrylä (20o 14+10= 24, TPS A)
Nikolas Laaksonen (21o 12+20= 32, TPS A)
Jaakko Hautamäki (25o 9+18= 27)
Jani Hyytiäinen (24o 26+10= 36)
Eemeli Peltonen (11o 1+1= 2)
Sami Saarinen (26o 11+5= 16)
Joonas Koskinen (22o 11+5= 15)
Sami Tuominen (16o 0+2= 2)
Joni Peltola (22o 5+7= 12, SalBa)

SalBa, Rauma

Maalivahdit

Teemu Kortelainen (23o 73.55%)
Aleksei Kohtala (Ei tilastoja, pelasi SalBan A/B:ssa)

Kenttäpelaajat:

Joni Rokosa (26o 3+11= 14)
Niko Kaerla (19o 10+7= 17)
Tatu Ruohonen (26o 5+8= 13)
Jan-Erik Aaltonen (15o 0+0= 0)
Antton Koski (13o 0+0= 0)
Henrik Rossi (11o 5+17= 22, SBS Wirmo 2dv)
Jesse Nurmi (20o 20+13= 33, SalBa B)
Veli Peltonen (25o 4+2= 6)
Risto Harjula (13o 13+7= 20, Pirkkalan Pirkat 2dv)
Janne Hyvönen (25o 7+15= 22, EräViikingit)
Saku Lahtinen (18o 16+24= 40, Karhut 1dv)
Antti Vuorinen (15o 10+0= 10)
Jani Lehtoniemi (24o 16+12= 28)
Antti Keskitalo (26o 4+8= 12)
Erik Härkönen (22o 24+12= 36, UHC Grünenmatt NLA Sveitsi)
Tomi Lahti (17o 5+4= 9)
Mikko Viitanen (26o 9+3= 12)
Valtteri Ahtiainen (26o 1+0= 1)
Ville-Petteri Lilja (24o 2+5= 7)
Miika Tuominen (20o 39+13= 52, SalBa B)
Rasmus Horn (Loukkaantunut)
Petteri Salonen (26o 5+3= 8)

Classic, Tampere

Maalivahdit

Riku Saarentola (11o 77.27, Classic A)
Joni Järviö (10o 76.1%)
Lassi Toriseva (17o 80.7%)

Kenttäpelaajat:

Eemeli Akola (18o 3+10= 13, Classic A)
Konsta Tykkyläinen (14o 3+1= 4)
Albert Koskinen (22o 30+34= 64, Classic A)
Eemeli Salin (26o 29+12= 41)
Oskari Heikkilä (17o 15+23= 38, Classic A)
Sami Johansson (25o 44+12= 56)
Eetu Sikkinen (20o 2+4= 6)
Aaro Helin (20o 37+12= 49, Classic A)
Jussi Piha (26o 12+26= 38)
Janne Lamminen (26o 13+11= 24)
Joonas Pylsy (21o 18+23= 41)
Miro Lehtinen (24o 10+25= 35)
Juho Syvänen (6o 0+0= 0)
Lassi Vänttinen (12o 7+11= 18)
Jere Pulkkinen (21o 10+10= 20, Classic A)
Krister Savonen (23o 8+6= 14)
Tino Salminen (26o 1+4= 5)
Mikko Leikkanen (18o 10+7= 17)
Joona Rantala (20o 26+22= 48, Zug United NLB Sveitsi)
Atte Eronen (23o 9+5= 14)
Tuukka Salo (12o 9+2= 11, Classic A)
Tino Lindstedt (14o 20+12= 32, Classic A)
Asser Jääskeläinen (22o 8+13= 21)

SPV, Seinäjoki

Maalivahdit:

Hannes Hannula (9o 79.63%)
Julius Kivimäki (19o 77.62%)

Kenttäpelaajat:

Arttu Kukko (23o 1+2= 3)
Harri Karjala (26o 4+3= 7)
Henri Urmas (26o 7+10= 17)
Janne Autio (18o 3+5= 8)
Jyrki Holopainen (26o 6+10= 16)
Matias Veikkola (25o 8+17= 25)
Tuomas Mustonen (26o 11+10= 21)
Valtteri Välisaari (14o 4+2= 6, SPV2 2dv)
Henri Myllymäki (24o 6+7= 13)
Jari Hankkio (19o 28+15= 43)
Joni-Arttu Sieppi (25o 17+14= 31, OLS)
Jukka-Pekka Pelto-Arvo (26o 17+7= 24)
Juuso Keskinen (8o 11+6= 17, SPV A)
Mikko Kohonen (26o 30+20= 50)
Petro Rautio (16o 6+1= 7, Nurmon Jymy 1dv)
Sami Koski (25o 12+36= 48)
Tommi Hakala (22o 3+1= 4)
Tony Koponen (22o 1+0= 1)
Tuukka Kiviranta (26o 9+7= 17)
Ville-Petteri Kuusela (25o 23+5= 28)
Ville Yli-Juuti (16o 17+9= 26, SPV2 2dv)

Koovee, Tampere

Maalivahdit:

Arvid Vonk (23o 80.23%)
Eero Peiponen (4o 80%)

Kenttäpelaajat:

Jussi Alamettälä (23o 1+5= 6)
Lauri Alkki (2o 1+5= 6)
Aleksi Jokela (18o 1+0= 1)
Ossi Koskinen (26o 1+11= 12)
Topi Koskinen (13o 2+0= 2)
Matias Lintula (26o 4+3= 7)
Jesse Ruokostenpohja (14o 0+2= 2, Classic)
Roni Tuomela (21o 0+1= 1)
Tuomas Aho (22o 6+5= 11, Chur Unihockey NLA Sveitsi)
Kim Hyrkkönen (18o 13+7= 20, Koovee A)
Perttu Koljonen (26o 18+16= 34)
Jasse Kuusisto (26o 10+13= 23)
Atte Mäkelä (22o 8+5= 13, Koovee A)
Jaakko Nieminen (20o 15+15= 30, Koovee A)
Riku Reunamäki (26o 14+12= 26, Classic)
Samu Saari (26o 12+5= 17)
Samuli Salomaa (26o 27+12= 39)
Samuli Segerman (19o 5+4= 9)
Aleks Sillanpää (1o 0+0= 0)
Teemu Suomalainen (19o 4+5= 9, Esport Oilers)

Nokian Krp

Maalivahdit:

Antti Kortetmaa (8o 70.56%)
Santeri Pohjonen (21o 82.72%)
Teemu Viteli (13o 80.07%, Nokian Krp B)

Kenttäpelaajat:

Rene Andersson (21o 0+3= 3)
Tomas Estovirta (21o 7+6= 13, Nokian Krp B)
Eetu Järvinen (17o 7+8= 15, Nokian Krp B)
Kalle Koivunen (9o 0+0= 0)
Morics Krumins (26o 13+10= 23)
Jere Mattila (20o 28+6= 34, Nokian Krp B)
Mikko Repo (22o 3+2= 5)
Jesse Vainio (13o 1+1= 2, Koovee)
Juho Vähätalo (Frisbeegolf)
Vertti Wigren (25o 1+1= 2)
Sami Ärlig (26o 0+1= 1)
Emil Eklund (16o 10+10= 20, TPS A)
Joni Henttonen (26o 11+28= 39)
Toni Jaakkola (16o 5+1= 6, Nokian Krp B)
Henri Johansson (26o 52+21= 73)
Ville Kangasmäki (21o 6+6= 12)
Mikko Laakso (25o 11+19= 30, M-Team)
Eetu Lumiala (17o 18+5= 23, Nokian Krp2 2dv)
Elmo Luoto (23o 2+1= 3)
Tommi Merto (26o 13+15= 28)
Henri Mäenpää (26o 12+4= 16)
Ilkka Mäkipää (20o 3+7= 10)
Jere Oksanen (24o 24+18= 42)
Aleksi Peltola (16o 13+10= 23, Nokian Krp2 2dv)
Jani Rajala (12o 0+2= 2)
Anton Roth (20o 26+26= 52, Nokian Krp B)
Eero Rötsä (20o 20+24= 44, Nokian Krp B)
Sami Savolainen (22o 33+18= 51, Nokian Krp B)
Elias Siira (22o 15+36= 51, Nokian Krp B)
Lauri Tynkkynen (22o 23+16= 39, Nokian Krp B)
Valtteri Viitakoski (39o 6+8= 14, Ilves A jääkiekko)

Indians, Espoo

Maalivahdit:

Mikko Kirvesniemi (21o 78.92%)
Tuukka Vesa (17o 79.91%, Indians A)

Kenttäpelaajat:

Aku Aarnio (9o 1+2= 3)
Olli Arkkila (20o 22+11= 33, Indians A)
Aaro Astala (23o 5+12= 17)
Joonas Föhr (26o 3+21= 24)
Samuli Granlund (26o 7+5= 12)
Tuomas Harjula (21o 9+18= 27, Indians A)
Heikki Iiskola (21o 15+9= 24)
Janne Jaanus 23o 2+1= 3, TPS)
Valtteri Kainulainen (26o 26+11= 37)
Teemu Karesniemi (22o 10+3= 13, ÅIF 1dv)
Otto Lehkosuo (23o 3+3= 6)
Kaarlo Mahlberg (22o 10+14= 24, Indians A)
Eetu Nykänen (9o 15+5= 20, Indias A)
Lauri Näränen (19o 12+18= 30, Indians A)
Mikael Sievänen (23o 15+4= 19)
Miko Summanen (26o 2+1= 3)
Santeri Toropainen (25o 12+4= 16)
Teemu Venäläinen (24o 4+8= 12)
Lauri Westerholm (25o 4+7= 11)

Happee, Jyväskylä:

Maalivahdit:

Miko Hassinen (14o 83.57%, Happee A)
Miro Tuomala (9o 81.22%)

Kenttäpelaajat:

Jaska Kunelius (26o 2+3= 5)
Asko Huisman (26o 2+3= 5)
Otto Tikka (19o 6+14= 20)
Jonne Junkkarinen (24o 4+9= 13)
Niko Ilmonen (11o 2+11= 13, Happee Steamers 2dv)
Joel Lahti (25o 3+3= 6)
Lauri Lavonen (26o 0+4= 4, Nokian Krp)
Jalo Kouvonen (24o 1+5= 6)
Eemil Ukkonen (24o 5+6= 11)
Joonas Kaasalainen (10o 3+2= 5)
Petri Kauko (26o 17+16= 33)
Kaapo Savinainen (23o 10+8= 18)
Paul Kotilainen (23o 13+19= 32)
Eppu Suhanto (21o 11+14= 25, Happee A)
Oscar Salminen (22o 28+8= 36, Happee A)
Kaapo Siekkinen (20o 17+7= 24, Happee A)
Joonas Lundell (18o 8+4= 12, Happee A)
Juuso Heikkinen (26o 17+7= 24)
Veli-Matti Hynynen (19o 15+8= 23)
Toni Kuosmanen (25o 13+6= 19)
Vili Liponen (26o 6+9= 15)
Peter Kotilainen (26o 36+32= 68)
Janne Hoikkanen (13o 8+7= 15)
Jami Manninen (31o 11+18= 29, Helsinborg Ruotsi)
Panu Kotilainen (22o 10+11= 21)
Lassi Kotovaara (22o 6+4= 10, Koovee)

Stelers, Hämeenlinna

Maalivahdit:

Tomi Aaltonen (20o 81.2%)
Pasi Järvinen (14o 69.97%, LASB)

Kenttäpelaajat:

Jarno Mäkinen (25o 6+7= 13, LASB)
Teemu Metsälä (25o 18+13= 31)
Jere Liljenbäck (25o 1+5= 6)
Samuli Grönfors (18o 7+7= 14)
Andris Blumbahs (22o 0+2= 2)
Janne Ijäs (14o 0+4= 4)
Lauri Viitala (26o 0+1= 1)
Olli Jaakonsaari (19o 0+0= 0)
Valtteri Niemi (20o 2+5= 7)
Roope Grönholm (11o 0+0= 0)
Ville Lastikka (22o 25+13= 38, SV Wiler-Ersigen NLA Sveitsi)
Nico Jonaeson (26o 21+18= 39)
Markus Sipronen (13o 10+18= 28, RSS Panthers 2dv)
Iiro Nurminen (25o 18+20= 38)
Timo Johansson (26o 27+11= 38)
Aleksi Kulmala (26o 9+7= 16)
Antti Aarnio (26o 4+7= 11, Indians)
Aleksanteri Ihalainen (24o 2+4= 6)
Axel Cedercreutz (18o 3+0= 3)
Daniel Megyaszai (25o 11+7= 18)
Elmeri Saukkonen (12o 2+2= 4, LASB)
Julius Aaltonen (23o 3+4= 7, LASB)
Miiro Maunula (21o 9+11= 20)
Timo Kankaanpää (12o 2+3= 5)
Teuvo Kinnunen (15o 28+21= 49, Steelers2 2dv)

LASB, Lammi

Maalivahdit:

Kaapo Kettunen (13o 78.43%)
Wili Hämäläinen (10o 81.88%, LASB B)
Verneri Weckman (13o 80.41%, LASB B)

Kenttäpelaajat:

Justus Kainulainen (24o 20+12= 32)
Rasmus Kainulainen (25o 9+20= 29)
Roope Kainulainen (26o 13+10= 23)
Tino Nivala (19o 12+17= 29)
Tuure Ailio (22o 5+2= 7, EräViikingit)
Joonatan Surakka (19o 3+2= 5, EräViikingit)
Vili Näveri (26o 4+1= 5)
Joni Puolakka (20o 14+20= 34, LASB B)
Arttu Tolonen (17o 21+15= 36, LASB B)
Elmo Lavonen (20o 38+27= 65, LASB B)
Vili Ahola (16o 0+0= 0)
Atte Savolainen (Välivuosi)
Miika Rinne (21o 24+19= 33, LASB C)
Henri Vilén (26o 1+4= 5)
Miikka Pentikäinen (25o 3+4= 7)
Matti Korhonen (24o 15+6= 21)
Aki Syrjälä (25o 0+2= 2)
Juuso Mutikainen (20o 0+1= 1)
Atte Mustjoki (22o 7+10= 17, LASB B)
Miro Hellsten (22o 11+2= 13, LASB C)
Jesse Mäkelä (20o 15+12=27, LASB C)

Oilers, Espoo

Maalivahdit:

Joonas Kaltiainen 22o 77%)
Nemo Sipilä (18o 83.7%, Oilers B)
Severi Hopsu (16o 77.72%, Oilers A)

Kenttäpelaajat:

Ilari Talvitie (26o 10+8= 18)
Christian Remes (22o 13+24= 37, Tiikerit A)
Rasmus Markelin (25o 11+5= 16)
Santeri Lindfors (26o 3+10= 13)
Eromon Agbomeirele (20o 32+20= 52, Oilers A)
Erik Storgårds (24o 2+4= 6)
Jesperi Lindfors (26o 7+16= 23)
Riku Holopainen (26o 22+10= 32, M-Team)
Casper Pfitzner (20o 20+13= 33)
Onni Piiparinen (8o 1+1= 1)
Toni Rintala (21o 17+9= 26, Oilers A)
Kristian Lamminen (14o 10+7= 17, Oilers A)
Eino Pesu (23o 8+7= 15)
Sylvester Raikamo (15o 12+11= 23)
Joel Markkola (20o 5+0= 5)
Joona Salmi (21o 2+6= 8, Oilers A)
Yannick Lindroos (21o 7+9= 16, Oilers A)
Aku Kaasalainen (16o 3+13= 16, Oilers A)
Markus Markkola (26o 10+27= 37)
Matias Kaartinen (22o 8+26= 34, Kloten-Bülach Jets NLA Sveitsi)
Severi Korhonen (20o 40+24= 64, Oilers A)
Niclas Meyer (26o 7+4= 11)
Roope From (24o 8+5= 13, ÅIF 1dv)
Roope Piiparinen (22o 8+11= 19, Oilers A)
Henry Isoksela (17o 6+9= 15, Oilers A)
Tommy Borg (15o 5+8= 13, Oilers A)

SB Welhot, Kuopio (Nousi Divarista)

Maalivahdit:

Kosti Jolkkonen (18o 77.92%, SB Welhot B)
Petri Lesch (5o 78.85%, M-Team)
Roni Tuononen (7o 71.21%)

Kenttäpelaajat:

Aki Kolari (26o 12+3= 15)
Jonni Koskinen (26o 8+6= 14)
Iiro Lankinen (26o 19+21= 40)
Manu Rytkönen (23o 4+2= 6)
Riku Tuononen (23o 13+5= 18)
Matti Turunen (18o 1+2= 3)
Niko Uurtio (21o 9+10= 19, SB Welhot B)
Tuukka Varakas (21o 2+13= 15, SB Welhot B)
Roni Väänänen (14o 0+1= 1)
Jonne Antikainen (14o 13+23= 36, VehVe 2 dv)
Pauno Kajoksinen (25o 27+41= 68)
Kalle Karvinen (21o 26+13= 39, SB Welhot B)
Jesper Kauhanen (15o 6+5= 11)
Kalle Keränen (15o 3+1= 4)
Topias Kokkonen (19o 11+8= 19, SB Welhot B)
Tero Korhonen (24o 9+7= 16)
Henry Kuosmanen (Välivuosi)
Reijo Laitinen (15o 14+4= 18, SB Welhot A)
Olli Laukkanen (22o 2+0= 2)
Janne Pitkänen (25o 6+11= 17)
Juha Rautiainen (20o 16+17= 34
Tuomas Rautiainen (16o 23+34= 57, Papas 2.div.)
Mika Rissanen (21o 14+21= 35, SB Welhot B)
Eetu Sorvali (26o 25+10= 35, Josba 1dv)
Olli Taskinen (26o 5+9= 14)
Eero Vepsäläinen (26o 17+6= 23)

OLS, Oulu

Maalivahdit:

Ville Mestari (26o 78.57%)
Vinski Kivilompolo (18o 77.78%, OLS A)

Kenttäpelaajat:

Lauri Tiira (26o 3+2= 5)
Antti Suomela (25o 1+4= 5)
Olli Wikstedt (24o 3+8= 11)
Tommi Wiander (12o 0+1= 1)
Mika Kaitera (25o 2+4= 6, LNM 1dv)
Mikko Saarnio (24o 3+11= 14)
Valtteri Parviainen (Loukkaantunut)
Tatu Kiipeli (24o 24+11= 35)
Petteri Kääriäinen (24o 14+3= 17)
Petri Rantala (16o 3+2= 5)
Eetu Ijäs (14o 0+3= 3)
Niko-Petteri Holappa (23o 0+2=2)
Jonatan Tynkkynen (26o 14+17= 31 Blue Fox 1dv)
Anssi Välitalo (21o 5+8= 13, OLS A)
Anton Kallvik (26o 28+8= 36, Blue Fox 1dv)
Juho Laurila (26o 9+13= 22, LNM 1dv)
Antti Nieminen (26o 8+12=20)
Ville Turula (21o 2+3= 5)
Matias Tiira (26o 7+8= 15)
Petri Niemelä (22o 8+4= 12)

Jollakin on kesäryhmä ja jollakin sopimustilanne. EräViikingit puuttuu, koska eivät ole ilmottaneet pelaajiaan. Suluissa viime kauden pisteet ja joukkue.

Nuorimmat ovat 2001 syntyneitä ja vanhimmat 1979

http://floorball.fi/tulokset/#/sarja/miesten-salibandyliiga-runkosarja/2193

Tulevan Salibandyliiga kauden otteluohjelmakin julkaistiin. Moni peli pitäisi olla viikonloppuna. SalBalla kaikki kotipelit esimerkiksi viikonloppuna, La 4 & Su 9.

Yli 7500 uutta harrastajaa ja pelaajaa tullut vuodessa salibandyn pariin ja 65 000 raja rikkoutui.

3 tykkäystä
3 tykkäystä
1 tykkäys

Siellä alkaa huomenna MM-karsinnat.

MM-karsintalohkot:

Eurooppa 1 (Tallinna 31.1. – 4.2.) Alankomaat, Belgia, Liechtenstein, Puola, Suomi ja Viro.
Eurooppa 2 (Nitra, Slovakia 31.1. – 4.2.) Ranska, Ruotsi, Saksa, Slovakia ja Slovenia.
Eurooppa 3 (Valmiera, Latvia 31.1. – 4.2.) Islanti, Italia, Latvia, Unkari, Sveitsi ja Venäjä.
Eurooppa 4 (Nitra, Slovakia 31.1. – 4.2.) Espanja, Iso-Britannia, Itävalta, Norja ja Tanska.
Aasia-Oseania (Jeju, Korea 22. – 28.1.) Australia, Iran, Japani, Kiina, Korea, Malesia, Uusi Seelanti, Singapore ja Thaimaa.
Amerikka: (2. – 4.2.) Kanada ja Yhdysvallat

Eipä siellä, kun muutama maa ole jotka tuolla vaan voi pelailla ja rutiineilla voitot ottaa.

Suomi:

Ke 31.1. 13:00 Suomi – Puola
To 1.2. 16:00 Liechenstein – Suomi
Pe 2.2. 16:00 Suomi – Alankomaat
La 3.2. 14:00 Belgia – Suomi
Su 4.2. 15:00 Viro – Suomi

Miesten maajoukkue MM2018-karsinnoissa:

Nimi Seura
Maalivahdit:
Joonas Kaltiainen Oilers
Pyry Luukkonen TPS
Puolustajat:
Janne Lamminen Classic
Matias Veikkola SPV
Jonne Junkkarinen Happee
Lauri Stenfors TPS
Krister Savonen Classic
Atte Eronen Classic
Otto Lehkosuo Indians
Hyökkääjät:
Aaro Astala Indians
Eemeli Salin Classic
Joonas Pylsy Classic
Nico Salo FC Helsingborg (SWE)
Jani Kukkola EräViikingit
Valtteri Kainulainen Indians
Casper Pfitzner Oilers
Sami Johansson Classic
Jami Manninen Happee
Miko Kailiala EräViikingit
Heikki Iiskola Indians
Varapelaajat:
Maalivahdit:
Eero Kosonen Växjö Vipers (SWE)
Lassi Toriseva Classic
Puolustajat:
Juha Kivilehto Classic
Tatu Väänänen Wiler Ersigen (SUI)
Mikko Leikkanen Classic
Hyökkääjät:
Mika Moilanen EräViikingit
Jussi Piha Classic
Lauri Kapanen EräViikingit
Mika Kohonen FC Helsingborg (SWE)
Jere Oksanen Nokian KRP

Petteri Nykky, päävalmentaja
Samu Kuitunen, valmentaja
Henri Toivoniemi, mv-valmentaja
Aleksi Öhman, fysio
Ari Haapalainen, huoltaja
Juha Jäntti, team manager

Aasia-Osenian MM-karsinnat on jo pelattu ja niiden tulokset löytää tästä:

http://www.floorball.org/pages/EN/Mens-WFCQ-2018-AOFC-South-Korea

Mutta oleellinen on se varmaan jotka sieltä MM-kisoihin pääsi ja ne oli Australia, Singapore, Japani ja Thaimaa.

2 tykkäystä

Suomi voitti ensimmäisen ottelun 13-1.

Tilastot:
http://www.floorball.org/ottelukooste.asp?sarjaId=35&ottelu_id=1507892128

3 tykkäystä

Siis mitä karsintoja nää pelaa? Luulis ettei Suomen, Ruotsin, Sveitsin tai Tšekin tarvi mitään karsia.

@Raumalainen toteaa sen yllä.

No joo, huonosti muotoiltu kysymys. Miks esim. yllä mainittujen neljän joukkueen tarvii karsia mm-kisoihin?

2 tykkäystä

Karsintoihin osallistuu kaikki paitsi isäntämaa (Tshekki). Sveitsikin tosiaan jo pelannut ensimmäisen ottelun ja pisti Islantia turpaan 22-3. Suomi voitti keskikastin maan 13-1 niin huomenna voi Liechtensteinia vastaan olla taululla todella rumat numerot. (Tarkemmin rankingeista: http://www.floorball.org/pages/EN/Rankings)

Siellä myös Espanja voittanut 11-1 tänään Iso-Britannian. Muut pelit ollut aika tasaisia.

Mutta kyllä nää tosiaan on aika turhat karsinnat yllä mainitsemillesi maille. Voisi ainakin Suomi, Sveitsi ja Ruotsi saada sen suoran paikan, kun hehän perustivat 1986 Kansainvälisen Salibandyliiton. Ja noiden maiden sarjat sitten ovatkin ne maailman kovimmat sarjat. (Salibandyliiga, Nationalliga A ja Superliga)