Kyllä, olet oikeassa. Jos yritys ei liiketaloudellisesti pärjää, niin siinä loppuu business ja työt myös samalla kertaa.
Tuossa hyvää luettavaa aiheesta:
Ei tässä mitään pyörää ole keksitty uudelleen. Kysyntä ja tarjonta asettavat hinnat kohdalleen, niin kuin ovat aina tehneet.
Välillä kuluttaja on niskan päällä välillä yritys.
Eihän tässä kysyntä ja tarjonta ole asettaneet hintoja kohdalleen, jos niitä hilataan keinotekoisesti ylöspäin?
Kuluttaja ei pääse koskaan samalla tavalla niskan päälle missä se voisi määrittää mielivaltaisesti hyödykkeen hinnan.
Ei, käytännössä lamassa hyödykkeiden hinta lähestyy kuluttajien ostovoimaa.
Kuluttaja voi jättää kuluttamatta ja odotella kun tuote päätyy alennuskoriin.
Saattaa tulla nälkä odotellessa. Kävin juuri muuten kaupassa. Yksi muovikassillinen (1) melkolailla peruselintarvikkeita n.56e. Alkaa muuten olemaan hinnat aikalailla kohollaan.
Piti muuten nyt oikein kuitista katsoa, että mikä jumaliste tuossa maksaa.
800g kanan fileleikkeitä 9,55e
900g oltermanni cheddar 7,95e
1000g Turkkilainen jogurtti 4,49e
170g Venäläinen(!) metukka 4,49e
Tuossa ehkä ne mitkä nyt kiinnitti huomion. Muut aikalailla peruskauraa, leipää, kauramaitoa yms. Ei vielä kaada taloutta, mutta mietin suurperheitä jotka ostaa vaikka viisin/kuusinkertaisen määrän ruokaa. Menee muuten rahanassulia melko reippaasti ihan perus elämiseen.
Perkasin eilen jokakeväiseen tapaan talouden kuluja läpi, ja on kyllä jumankauta tullut vaivihkaa nousua joka puolelta.
Esimerkiksi vakuutukset nousseet 2-11€/kk, striimauspalvelut 2-5€/kk, yhtiövastike 20-30€/kk, salijäsenyys 8€/kk, asuntolainan korko 150€/kk (tarkastuspäivä pahimmalla mahdollisella hetkellä
), ruoka +20% jne.
Palkkaan 1.6.2023 tuleva 3,5 % yleiskorotus kattaa nousseista kuluista ehkä 25 %. Eli nelinkertaisen palkankorotuksen olisi tarvinnut pelkästään ostovoiman säilyttämiseen.
Palkansaajat nyt 14 vuoden takaisella elintasolla:
https://twitter.com/HannuNummiaro/status/1661967029195223040
Pitäis inflaation alkaa tasottuun, kun sähkö on niin halpaa. Tosin esim. kaupat ovat todella nopeita laittamaan kaikki nousut hintoihin, mutta laskuilla ei ole ikinä kiire.
Turha verrata hintoja markka-hintoihin, mutta onhan se hauskaa. Hesarissa artikkeli, että miten verrataan oikein.
Nykyinen euro ei ole todellakaan se sama raha, jonka tammikuussa 2002 sai ostaa 5,94573 markalla.
Nyt euro vastaa 3,95 vuoden 1998 markkaa. Euron arvosta on siis kadonnut kaksi markkaa.
Jos nykyistä euroa pitää johonkin verrata, oikea vertailukohta on huhtikuun 1975 markka. Juuri silloin markka oli ostovoimaltaan sama kuin euro tämän vuoden huhtikuussa, laskee Tilastokeskuksen yliaktuaari Kristiina Nieminen.
Ei ainakaan vielä maksumuuria.
Ruoan hinta on noussut yli 16 % viime vuodesta. Aivan tajuton nousu. Yksittäisissä tuotteissa on nähty vielä paljon suurempia hinnan korotuksia. Ei ihme, että moni pieni- ja keskituloinen on vaihtanut merkkituotteet kaupan omiin halpamerkkeihin ja jättää kalliit lihat, kalat ja juustot ostamatta.
Erityisen hintatietoisia ovat nuoret naiset, joista puolella ensisijainen ostokriteeri on hinta.
Nämä hinnan muutokset kannattaa laskea omista kulutuksista esim. itsellä omat perustarvikkeet on nousseet 8%. Kauppareissujen totaalisummat saa hyvin romutettua kun ottaa pari kalliimpaa tuotetta mukaan.
Lihoissa ja muissa kaupan merkeissä kannattaa urkkia valmistaja. Jossain kaupoissa ne on samoja Saarioisia ja HK;ta.
Voi olla samoja valmistajia kyllä, mutta oman merkin tuote voi tulla ykköslinjastosta ja kaupan merkki tai muu kakkoslinjastosta.
@skvi Jos puhutaan elintarvikkeista, niin hyvin pieniä laatueroja saattaa olla.
Jos taas puhutaan esim. eräästä suomalaisesta laatutuotteesta (ei elintarvike), jota on tehty yli sata vuotta, joka tosin on jo myyty ulkomaille, niin ne tuotteet mihin tule firman logo tulee ykköslinjastolta ja ne mitkä myydään valmistuttajalle, niin tulee vanhemmalta kakkoslinjastolta. Pieniä laatueroja voi olla. Yleisesti ottaen laatu on todella korkea tässä tuotteessa ja toiminta kerrotaan valmistuttajalle.
Mitä tällaiset “kakkoslinjastot” on? Heittää jotain faktaa laatueroista?
Mm. mikropitsat ovat nostaneet suosiotaan 90-luvun tyyliin…
90-luvun laman aikaan meillä kotona syötiin ehkä kerran viikkoon Saarioisten roiskeläpät, joita tuunattiin purkkiananaksella, sinihomejuustolla (kaupan merkki) ja pizzajuustolla. Aikamoista gourmetia. ![]()
Nykyään jos haluaa alle 2 eurolla syödä ravitsevan annoksen, niin kyllä vaikeaa alkaa olla. Joku tuorepasta+valmispesto taitaa juuri ja juuri jäädä sen alle per annos. Jonkun kasvissosekeiton tai makaronilaatikon hinta per annos saattaa ehkä edelleen jäädä yhden euron tietämiin, jos vääntää jättimäärän.
Vielä pari vuotta sitten pystyi aika huoletta heitelemään ruokakaupassa koriin mitä lystää ja aina meni suunnilleen se 200€/kk. Nyt tänä vuonna on joutunut jo käyttämään harkintaa, että mitä syö, jotta pysyy 300€/kk tasolla. Kuten @skvi totesi, niin parilla kalliilla heräteostoksella pilaa kaiken.
Oluissakin on nyt tullut siirryttyä Lidlin omaan merkkiin Veikko Ipaan tai Perlenbacheriin ja S-ryhmässä joskus asioidessa sieltä tarttuu mukaan Kotimaista Neipa tai Ipa. Nämä ovat jonkun 20-40 % halvempia kuin vastaavat pienpanimoiden erikoisoluet, joiden hinta alkaa kaupassa nelosella tai jopa vitosella.
Ulkofilettä 9€/kg ja perunaa 1,3€/kg combolla tulee alle 2€/annos. Voi olla että saa perus salaatin mukaan näin kesällä.
Meillä (2 aikuista ja 1-2 teini-ikäistä elätettävää) 12 kk ruokaostostosten keskiarvo on 1.050€/kk. 2021 tuo sama oli noin 800€, vaikka nyt tuo vanhin lapsonen tuketuu vähemmän kotihuoltoon. Kyllä tuon huomaa.
Tuota luokkaa se nousu on, ei riitä ilmoitettu 16% nousu millään ainakaan omaan ruokakoriin. Maitotuotteet, lihat ja vihannekset/hedelmät ovat nousseet 1,5v aika lähelle 30% ja kun katselee kauppalaskuja, niin aika lähelle 30% on noussut kahden vuoden aikana, josta koko nousu käytännössä 2022 alusta alkaen.
Kahvi ja croissant 13,90€. Alkaa olla pikkaisen tyyristä keskituloisellekin palkansaajalle.
Menet Lidliin ja otat paistopisteeltä uunituoreen parhaassa tapauksessa vielä lämpimän croissantin (0,55 €) sekä jääkahvin (1,75€) , niin hinta 2 - 2,5 € yhteensä.
Puistokahvit ja -kaljat kasvattavat aivan varmasti suosiotaan.